top of page
Caută

Co-working space sau cafenea laptop friendly in Brasov? Care e alegerea potrivita pentru tine (2024)

Beneficiile spațiilor de coworking și cafenelelor laptop friendly în Brașov


Coworking space sau cafenea laptop friendly? Dacă îți pui această întrebare, înseamnă că lucrezi remote și fie ești nou în Brașov și nu cunoști încă opțiunile din oraș, fie ideea de lucru hibrid te-a captivat destul de recent. Fenomenul de lucru la distanță este în continuă creștere în Brașov, odată cu tot mai multe companii internaționale care angajează oameni din zonă și cu creșterea numărului de freelanceri.

Lucratul de acasă pe termen lung nu este o soluție sustenabilă. În absența unui mediu de lucru stabil, începem să căutăm alternative care să ne ajute să menținem un echilibru între viața personală și profesională. Resimțim efectele petrecerii prea mult timp în același loc, lipsa interacțiunii sociale

și, în cele din urmă, vedem o scădere a productivității. Ceea ce căutăm, în esență, este stabilirea

unei rutine care să se potrivească cu stilul nostru de viață și ritmul nostru de muncă.

.
Vă prezentăm top 5 criterii de considerat atunci când îți alegi spațiul de lucru remote

1. Destinația spațiului

O cafenea nu este neapărat concepută pentru a găzdui persoane care lucrează la laptop, sau cel puțin acesta nu este scopul principal al localului. În general, cafenelele oferă un ambient plăcut, un meniu variat de băuturi și gustări, și o atmosferă primitoare. Cu toate acestea, uneori poate fi frustrant să găsim o cafenea care să aibă o masă liberă potrivită, un nivel de zgomot acceptabil, sau să putem să stăm mai mult timp fără să ne simțim presați că trebuie să mai facem consumație extra. Din păcate, au început să apară cafenele care interzic utilizarea laptopului, din diverse motive care le determină să nu își dorească acest tip de clientelă. Un spațiu de coworking este conceput cu gândul la productivitatea oamenilor. Acesta este amenajat și echipat pentru muncă de birou, dar cultura coworking-ului presupune că spațiul trebuie să aibă acel ambient similar al cafenelelor care să îi atragă pe utilizatori și să îi facă să vină la muncă cu plăcere. În plus, cafeaua, apa și ceaiurile sunt disponibile la discreție, iar muzica de fundal este prezentă la un volum adecvat pentru a nu perturba munca. Dacă punem în balanță, ne lipsește doar meniul pe care îl oferă un ospătar.


2. Timpul disponibil


Un criteriu important pentru a face o alegere potrivită este cât timp avem sau cât dorim sau putem dedica lucrului. Este evident că un spațiu de coworking este ideal pentru sesiuni mai lungi de lucru; de fapt, abonamentele flexibile permit închirierea pe o zi întreagă și vei avea facilități pentru a lucra în mod eficient. În schimb, o cafenea este potrivită pentru sesiuni de lucru mai scurte, sau pentru momente în care avem nevoie de o schimbare de peisaj, sau poate avem întâlniri informale cu colegi sau clienți. Dacă ne dedicăm unor proiecte serioase sau avem un job remote full time, este clar că ar trebui să optăm pentru un spațiu de coworking unde este mai puțină forfotă.


3. Dotarile spatiului


Cafenelele oferă adesea un ambient primitor, însă spațiile de coworking sunt echipate cu mobilier ales special pentru lucrul de birou și scaune cu o mai bună ergonomie. În timp ce la cafenele prizele pot fi mai puțin accesibile, într-un coworking space acestea sunt indispensabile. De asemenea, în cafenele lipsește adesea o zonă dedicată pentru video-conferințe. Pentru mulți oameni, acest aspect este crucial, deoarece se asigură că pot participa la întâlnirile online în condiții optime, beneficiind și de o conexiune la internet performantă, lucru care poate fi problematic în anumite cafenele.


4. Socializare


Ambele tipuri de spațiu au ca element comun socializarea, însă există câteva diferențe în ceea ce privește modul în care oamenii interacționează. Într-o cafenea, este probabil să interacționăm cu ospătarii și, eventual, să intrăm în conversație cu alți clienți, deși aceasta este mai puțin frecventă decât într-un spațiu de coworking. La un coworking space, oamenii se adună din motive similare - sunt profesioniști care lucrează remote. Acest lucru îi face să aibă mai multe în comun decât grupurile diverse care se întâlnesc în cafenele.


Avem nevoie de momente pentru lucrul intens și de pauze pentru socializare. La un

spațiu de coworking, este mai probabil să întâlnim oameni cu care avem interese

comune și aceleași intenții, putând chiar să legăm relații pentru proiecte

viitoare. Cultura coworking presupune socializarea ca element de conectare a

comunității, motiv pentru care sunt amenajate zone speciale de lounge și

bucătării utilate, unde oamenii pot lua masa împreună. În plus, periodic se

organizează întâlniri și evenimente de networking pentru a menține spiritul

comunității viu.


5. Buget


La prima vedere, pare că costurile sunt mai mici atunci când ne gândim să lucrăm dintr-o cafenea, putând să consumăm în funcție de timpul petrecut acolo. Totuși, evaluarea depinde de resursele pe care le punem în balanță și de rezultatele pe care dorim să le obținem în acea sesiune de lucru. Dacă timpul, siguranța, confortul psihologic și riscul sunt resurse importante pentru noi, atunci costurile nu se limitează doar la aspecte financiare. Un freelancer dedicat proiectelor sale va dori să fie cât mai productiv pentru a maximiza câștigurile în timpul sesiunii de lucru. În schimb, un angajat care lucrează de la distanță probabil are deadline-uri stricte sau trebuie să se prezinte într-un mod profesional în timpul întâlnirilor online. Prin urmare, costurile depind de obiectivele noastre, de rutina sau disciplina pe care dorim să o implementăm. În plus, spațiile de coworking se axează pe crearea unei comunități și, de aceea, acestea creează pachete de abonamente flexibile care sunt la un preț competitiv pentru cei care doresc să-și creeze o rutină in munca sau doresc să devină membri activi ai comunității.


Concluzie


În concluzie, alegerea între un coworking space și o cafenea laptop friendly este una ce depinde de multiple aspecte, printre care prioritățile personale, stilul de lucru și obiectivele profesionale. Într-un spațiu de coworking, accentul se pune pe productivitate și comunitate, oferind condiții optime pentru munca de birou și oportunități de socializare și networking. Pe de altă parte, o cafenea poate fi o alternativă atrăgătoare pentru sesiuni mai scurte de lucru sau pentru schimbarea de peisaj, însă poate fi mai puțin eficientă în ceea ce privește aspectele practice, precum accesul la prize sau organizarea de întâlniri online. În Brașov, opțiunile de coworking pentru rezervări de o zi sunt limitate, cu doar câteva companii care oferă acest serviciu, printre care și noi. În contrast, numărul cafenelelor laptop friendly este semnificativ mai mare. Această discrepanță poate pune în lumină dificultatea de a găsi un spațiu de lucru adecvat în oraș. Decizia finală trebuie să țină cont de echilibrul între confort, eficiență și costuri, adaptat nevoilor și preferințelor individuale.


Pentru a afla mai multe despre spațiul nostru de coworking din Brașov și pentru a descoperi cum vă putem ajuta să găsiți mediul de lucru perfect pentru nevoile dvs., vă invităm să vizitați pagina noastră principală: Kool Werk - Coworking Brașov - Birou de Inchiriat în Centrul Istoric Acolo veți găsi mai multe informații despre facilitățile noastre, abonamentele disponibile și cum puteți să vă alăturați comunității noastre de profesioniști remote. Vă mulțumim pentru lectură și suntem nerăbdători să vă întâlnim în spațiul nostru de coworking.26 afișări0 comentarii

Comments


bottom of page